Péče o pleť bez vůně: Je vůně špatná pro vaši pokožku?

Péče o pleť bez parfemace se stává stále populárnější, protože pohyby čisté krásy neustále mění naše nákupní návyky k lepšímu.

Ovlivňovatelé sociálních sítí i celebrity neustále upozorňují na důležitost vyloučení neznámých, potenciálně škodlivých složek z produktů péče o pleť. A co víc, rostoucí zaměření na všechny druhy zdraví (včetně zdraví pokožky) podnítilo mnohé z nás, abychom byli opatrnější v tom, co používáme na naše tělo. Je stále více rozšířené začít číst a rozumět složkám ve vašich produktech péče o pleť, dobrým i špatným.

Bohužel většina lidí stále ještě plně nerozumí tomu, co péče o pleť bez parfemace vlastně znamená, nebo proč by se měli vůním vyhýbat. Mnozí z nás si užívají nádherné vůně obsažené v našich hydratačních, čisticích a tonerech.

Vůně však mohou být zdrojem mnoha problémů, od migrén a bolestí hlavy až po zhoršené stavy péče o pleť, jako je ekzém, vyrážka a zánět. Pro citlivé lidi s citlivou pokožkou může mít přechod na péči o pleť bez vůně více výhod, než si uvědomujete.

Vůně v péči o pleť: Základy

Vymyslet perfektní rutinu péče o pleť je výzvou z mnoha důvodů.

Každý reaguje na různé složky různými způsoby. Zatímco někteří z nás mohou bez následků šlehat na produkty s vůní, jiní se musí ve svých sérech a mýdlech vyhýbat bezpočtu přísad, aby minimalizovali dermatologické reakce.

Vůně v péči o pleť může být komplexní pojem. V kosmetickém průmyslu se vůně obvykle dělí do dvou kategorií: syntetické vůně a přírodní vůně

Syntetické vůně se vyvíjejí v laboratoři za použití jedinečných molekul. Někdy se tyto vůně používají k tomu, aby produkt voněl po delší dobu. Syntetické vůně často vydrží mnohem déle než jejich přírodní alternativy. V jiných případech společnosti používají syntetické vůně, aby zakryly méně atraktivní vůně přirozeně produkované přísadami, které používají.

To znamená, že produkt se syntetickou vůní nemusí vonět vůbec ničím, ale přesto by mohl způsobit poškození vaší pokožky.

Přírodní vůně pocházejí z přírodního zdroje, jako je citron, skořice, levandule nebo kokos. Protože jsou extrahovány z přírodního světa, mnozí z nás předpokládají, že tyto složky jsou pro naši pokožku lepší, ale není tomu tak vždy. I když tyto látky mohou obsahovat méně chemikálií než syntetické vůně, stále mohou způsobit podráždění.

Esenciální oleje získané z rostlin mohou stále způsobit narušení rovnováhy přírodních olejů již přítomných ve vaší pokožce. Pokud máte citlivou pokožku, je nejlepší používat produkty bez parfemace.

Péče o pleť bez parfemace versus problémy s parfémovanou péčí o pleť

Volba péče o pleť bez vůně není nutností pro každého. Tyto produkty však představují méně rizik než produkty s přidanými vůněmi. Podle American Academy of Dermatology jsou vůně hlavní příčinou alergických reakcí na kůži.

Většina vůní dodává vůni těkavou reakcí mezi oleji na vaší pokožce a látkami v produktu. Bohužel tato reakce může u uživatelů často způsobit senzibilizující reakci, která vyvolá negativní reakce, jako je zánět, zarudnutí nebo nepohodlí.

V roce 2007 byla vůně vyhlášena „alergenem roku“ od American Contact Dermatologist Society. U mnoha lidí s citlivou pokožkou mohou vůně zhoršit ekzém a růžovku a také způsobit podráždění a nepohodlí. Pokud máte hyperpigmentaci a tmavé skvrny, může se stát, že vůně jakéhokoli druhu jsou pro vaši pokožku obzvláště problematické.

Suchá pokožka může být také náchylnější k reakcím, potenciálně proto, že vaše pokožka bude pravděpodobněji absorbovat větší množství molekul obsažených ve vašich produktech.

Nejsou to jen problémy s alergeny spojené s vůní, které tlačí lidi, aby zvážili alternativy péče o pleť bez vůně. Někteří lidé s citlivým nosem mohou trpět bolestmi hlavy, když jsou vystaveni sebemenším pachům.

Vůně jsou také spojovány s předčasným stárnutím pokožky a zvýšeným zánětem. Podobně jako vystavení ultrafialovému světlu může chronický zánět způsobený vůní zvýšit oxidační stres, tvorbu volných radikálů a způsobit degradaci kolagenu.

I když používáte vonné látky jako součást své mycí rutiny ve sprše nebo vaně, vystavení molekulám v produktech může způsobit dlouhodobé podráždění. Možná zjistíte, že některé látky se vsáknou do hlubších vrstev pokožky dříve, než je bude možné úplně odstranit.

Které typy vůní jsou pro vaši pokožku nejhorší?

Jednou z nejnáročnějších částí řešení problémů s vůněmi v péči o pleť je, že je obtížné přesně určit, které složky způsobují podráždění. Kosmetické společnosti používají termín „vůně“ k označení deštníku směsí, které mohou být přírodní nebo syntetické.

Průmysl nemusí uvádět všechny přísady používané k tomu, aby produkt určitým způsobem voněl. To znamená, že můžete mít potíže s určením, která látka způsobuje vaše kožní problémy. Většina produktů obsahuje tisíce molekul vůně a jen malá část z nich může způsobovat vaše problémy.

Neexistuje žádný univerzální návod, které vůně nejvíce poškozují pokožku, i když dobře namíchané přírodní ingredience mohou způsobit potíže s menší pravděpodobností než jejich alternativy vytvořené v laboratoři. Některé běžné vonné přísady, které můžete najít na seznamech přísad, zahrnují:

· Linalool

· Citronellol

· Lavandula angustifolia (levandule)

· Rosa damascena (Růže)

· Geraniol

· Eugenol

· Limonen

· Mentha piperita (Máta peprná)

· Cinnamomum (skořice)

· Eukalyptus

· Citrus bergamia (Bergamot)

· Cananga odorata (Ylang ylang)

Je péče o pleť bez vůně celkově lepší?

Obavy z potenciálního dopadu vůní na péči o pleť vedly mnoho lidí k přesvědčení, že péče o pleť bez parfemace je obecně lepší pro zdraví pokožky. Je však třeba poznamenat, že bez parfemace má v kosmetickém průmyslu jiný význam než bez vůně.

„Neparfemovaný“ není vždy totéž jako „bez vůně“. Neparfémované produkty nemusí mít vůni, ale může obsahovat mnoho chemikálií a vonných látek, které maskují přirozené pachy.

Pokud zaznamenáte reakci při používání konkrétního produktu, můžete se pokusit definovat, která vůně způsobuje vaše podráždění, takže se můžete jednoduše vyhnout jedné látce. Není však snadné s jistotou zjistit, zda vůně v produktu bude dráždit vaši pokožku, ať už zpočátku nebo v průběhu času.

Každý si může vyvinout citlivost na produkt péče o pleť postupně, i když byl stejné látce vystaven několikrát bez předchozího problému. Nejlepší způsob, jak se problémům vyhnout, je nechat si provést náplasťový test u dermatologa.

Obecně je pro lidi s citlivou pokožkou lepší používat produkty bez parfemace, aby se předešlo riziku reakce. I když si myslíte, že vaše pokožka zpočátku nevykazuje žádné známky podráždění, když používáte parfémovaný produkt, mohou se pod povrchem objevit problémy.

Lidská kůže se obecně docela dobře skrývá, když trpí problémy. Vaše kůže se může zdát na povrchu v pořádku, ale pod povrchem může každý den docházet k poškození, které krátkodobě způsobí menší problémy a dlouhodobě závažnější komplikace.

Typy produktů péče o pleť bez vůně, které je třeba zvážit

Typ bezparfemačních řešení péče o pleť, o kterých byste měli uvažovat, bude záviset na vaší konkrétní situaci. Někteří lidé mohou bez problémů používat přírodní ingredience s příjemnou vůní, jako je aloe vera, kakaové máslo nebo vanilka. Jiní se možná budou muset vyhýbat všem druhům vůní, dokud nebudou mít jasnější představu o tom, které možnosti je nejvíce trápí.

Naštěstí se dnes na trhu objevuje řada produktů péče o pleť bez parfemace, které uživatelům pomáhají vyhnout se problémům se svěděním kůže , záněty a dalšími běžnými příznaky.

Například:

·         Sukin: Značka Sukin vyrábí jemný čisticí prostředek bez přidaných vonných látek. Je vyroben z přírodních surovin, jako je vitamín E, a je vhodný pro vegany a vegetariány. Zahrnuje však některé přírodní vůně, jako je šípek a heřmánek.

·         Cetaphil: Často doporučovaný lékaři a dermatology, Cetaphil nemá žádné umělé vůně a obsahuje vitamin E a B5 pro výživu pokožky. Výrobek je také lehký, má dlouhou životnost a je relativně levný.

·         CaraVe: CeraVe je podobný Cetaphilu, ale jeho řada je soustředěna kolem aktivních ceramidů, které jsou ideální pro suchou pokožku. Ceramidy jsou skvělé pro zlepšení bariérové ​​funkce vaší pokožky, což může pomoci chránit před a minimalizovat příznaky akné a ekzému.

·         Opilý slon: Produkty pro opilé slony, jako je hydratační krém s vitamínem C, mají rozjasňující a chránící účinky na pokožku. Neobsahuje žádné alkoholy, silikony a esenciální oleje, ale používá některé přírodní složky, na které mohou být někteří lidé citliví.

·         Green People: Produkty Green People jsou obecně bez vůně a SLS. Obsahují přírodní složky, jako je proskurník a aloe vera, takže jsou ideální pro lidi s lupénkou a ekzémem. Existují možnosti pro zvlhčovače, sprchové gely a další.

Pokud vás znepokojují vůně a chcete se věnovat rutině péče o pleť bez parfémů, může vám pomoci promluvit si s lékařem nebo dermatologem. Budou vám schopni pomoci určit, které produkty s největší pravděpodobností způsobí podráždění a záněty vaší pokožky.

Měli byste jít bez vůně?

Péče o pleť bez parfemace je v dnešní době určitě mnohem populárnější, zejména mezi lidmi, kteří dávají větší pozor na výběr správných ingrediencí pro své tělo. Je však třeba si uvědomit, že pleť každého člověka je jiná.