10 tipů pro péči o mastnou pleť

Přečtěte si více o tom, co způsobuje mastnou pleť a jak ji léčit.

Co je mastná pleť?

Vaše pokožka potřebuje olej, aby zůstala zdravá, ale příliš mnoho může ucpat vaše póry. Mastná pleť je výsledkem nadměrné činnosti mazových žláz pod povrchem kůže. Maz a mazové žlázy produkují tuky, které pomáhají hydratovat a chránit pokožku před vysycháním, ale nadměrná produkce mazu může způsobit ucpání pórů v kůži, což často vede k akné. Lidé žijící ve vlhkém podnebí mají větší pravděpodobnost, že budou mít mastnou pleť.

Jak ovládat mastnou pleť

Pomocí těchto tipů péče o pleť přejděte od mastné k bezolejové.

1. Vždy si přečtěte štítek na produktech péče o pleť . Pokud máte citlivou pleť, aknózní pleť nebo růžovku, hledejte produkty péče o pleť s označením „bez oleje“ nebo „nekomedogenní“. Kromě toho přísady, jako je retinol, retinoidy, kyselina salicylová, kyselina glykolová, benzoylperoxid a hydroxykyseliny, mohou pomoci kontrolovat množství kožního mazu.

2. Použijte jemný čisticí prostředek na obličej . Pravidelné mytí obličeje je nezbytné pro zdravou pokožku, ale přílišné mytí obličeje může z pokožky odstranit mnoho přirozených olejů. Jemný čisticí prostředek je navržen tak, aby čistil pokožku a zároveň ji hydratoval a zklidňoval. K pravidelnému čištění pleti od nečistot a zbytků používejte bezolejový pěnivý obličejový mycí prostředek.

3. Po umytí použijte hydratační mléko . Hydratační krém bez oleje neucpává póry ani nevytváří skvrny, ale pomůže udržet vaši pokožku hydratovanou a méně náchylnou k nadměrné produkci mazu.

4. Používejte opalovací krém denně . Když je pokožka vysušená sluncem, reaguje zvýšenou tvorbou mazu. Každodenní nošení opalovacího krému (SPF 30+) může zabránit suché i mastné pleti.

5. Používejte adstringenty střídmě . Adstringentní tonery mohou pomoci odstranit přebytečný maz z pokožky, ale mohou způsobit vysušení pokožky, pokud se používají příliš často. Chcete-li do své péče o pleť zahrnout tonikum, zvolte přírodní adstringent (jako je vilín) a používejte jej pouze ve zvláště mastných dnech.

6. Zkuste matující make-up . Matující make-up je kosmetický přípravek navržený tak, aby dodal pleti matný vzhled namísto lesklého lesku. Není to dlouhodobé řešení mastné pleti, protože neřeší hlavní příčinu, ale v nouzi se může hodit.

7. Mějte savé papíry po ruce . Sací papíry mohou pomoci odstranit přebytečný maz z pokožky po celý den. Jemně vklepejte do T-zóny – čelo, nos a bradu – abyste odstranili přebytečný maz.

8. Naneste exfoliační pleťovou masku . Když se odumřelé kožní buňky smíchají s přebytečným mazem, mohou se shromáždit a ucpat velké póry. Výsledkem jsou obvykle pupínky a černé tečky. K jemnému odstranění odumřelých kožních buněk použijte exfoliační pleťovou masku. Rozhodněte se pro pleťové masky, které využívají protizánětlivé složky ke zklidnění podrážděné pokožky.

9. Zvažte lokální léky na akné . Máte-li přetrvávající mastnou pleť, která vede k vážným akné, zvažte možnost promluvit si s dermatologem o léčbě akné na předpis, která obsahuje složky jako tretinoin a klindamycin.