5 neuvěřitelných výhod kyseliny hyaluronové

Kyselina hyaluronová je velmi důležitou součástí vašeho celkového zdraví, ale než jí doplníte svůj jídelníček, měli byste pochopit, co všechno dokáže.

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je nesulfatovaná molekula, která se vyskytuje široce po celém těle v extracelulární matrici, stejně jako v pojivových a nervových tkáních a v mnoha dalších oblastech těla. Tato molekula poskytuje velkou ochranu našim buňkám, stejně jako kloubům a dalším oblastem těla, často funguje jako tlumič opotřebení. V těle je také hodně kyseliny hyaluronové – zhruba 15 gramů v kteroukoli danou chvíli – a tělo je schopno si jí každý den rychle vyrobit více. Tato molekula , známá také jako hyaluronan, se v posledních letech stala předmětem velkého výzkumu a pozornosti kvůli jejím potenciálním účinkům na pokožku . Zatímco tato molekula se již nachází ve velkém množství v dermálních buňkách, další aplikace této kyseliny na kůži je jedním z nejpopulárnějších nových přístupů v péči o pleť. 

Ačkoli vaše tělo ve většině případů produkuje dostatek kyseliny hyaluronové, můžete tuto molekulu získat také z určitých potravin, včetně kořenové zeleniny , sójových produktů a listové zeleniny, stejně jako polévek, dušených pokrmů a vývarů, které jsou vyrobeny ze zvířecích kostí nebo pojiva. tkáň. Existují také doplňky kyseliny hyaluronové, které si v posledních letech získaly na popularitě.

Výhody kyseliny hyaluronové

Mezi nejvýznamnější výhody kyseliny hyaluronové patří:

 • Zlepšení zdraví pokožky
 • Proti stárnutí
 • Rychlejší hojení
 • Mazání očí
 • Snížení zánětu

Pojďme si je podrobně probrat níže.

Péče o kůži

Vlastnosti této kyseliny zadržující vlhkost spolu s jejími silnými antioxidačními účinky mohou pomoci odstranit podráždění a suchou pokožku nebo zánět, který můžete zažít. To je důvod, proč  lidé trpící akné  tak běžně používají tuto látku ke zvládnutí svých příznaků.

Proti stárnutí

Schopnost této kyseliny neutralizovat volné radikály znamená, že může pomoci čelit určitým známkám stárnutí, včetně vrásek, skvrn  stařeckých skvrn . Tyto vlastnosti jsou z velké části důvodem, proč dnes zaznamenáváme boom popularity hyaluronanu. 

Hojení ran

Studie zjistily, že tato molekula je schopna zlepšit hojení ran a urychlit proces a zároveň minimalizovat výskyt jizev.

Suché oči

Dostatek této kyseliny jako přirozené lubrikační látky v těle znamená, že můžete odstranit příznaky suchých očí , což může zabránit nežádoucímu  zánětu nebo oxidativnímu stresu v tomto životně důležitém systému. 

Bolest kloubů

Aplikací kyseliny hyaluronové na bolavé klouby je prohřejete, navodíte krevní oběh a vstřebáte se do pokožky přesně na tom správném místě, abyste zklidnili bolest  a  zánět.

Jak používat kyselinu hyaluronovou?

Spolu s mnoha výhodami kyseliny hyaluronové existuje také několik různých způsobů, jak ji aplikovat nebo používat.

 • Chcete-li tuto látku použít na pokožku, použijte 2-3 kapky na konečky prstů, jemně rozetřete tekutinu na náplast zanícené nebo podrážděné pokožky.
 • Používání této látky kolem očí by mělo být prováděno opatrně – mělo by stačit několik kapek vetřených pod oči a na případné vrásky.
 • Bolest kloubů může vyžadovat 4-5 kapek kyseliny, důkladně vmasírovat, aby se zajistilo vstřebání a nejlepší výsledky.

Jako u každého nového léku je nejlepší začít s malým množstvím jednou denně a sledovat, jak na něj vaše tělo zareaguje.

Před přidáním doplňků kyseliny hyaluronové do vaší stravy si také promluvte se svým lékařem. Ve většině případů doporučení pro použití tohoto doplňku nepřesahuje více než 200 miligramů dvakrát denně. Někteří lidé také dostávají  injekce této kyseliny na doporučení svého lékaře.

Vedlejší účinky kyseliny hyaluronové

Použití kyseliny hyaluronové má velmi málo vedlejších účinků, ale mezi ty nejpozoruhodnější patří následující:

 • Bolest svalů
 • Lokální zánět
 • Zvyšíte své šance na rakovinu 
 • Závažné alergické reakce na kůži
 • Komplikace u těhotných a kojících žen

Nadměrné používání oleje může způsobit alergické reakce na kůži, ale většina negativních vedlejších účinků se objevuje u těch, kteří mají injekce. V blízkosti místa vpichu se může objevit bolest svalů a puchýře. Promluvte si se svým lékařem, pokud zaznamenáte tyto nebo jiné závažné nežádoucí účinky, jako jsou potíže s dýcháním.