Zdravotní přínosy šťávy lisované za studena

Pití za studena lisované šťávy může být jedním z nejjednodušších, nejpohodlnějších a nejchutnějších způsobů, jak zlepšit své duševní a fyzické zdraví. Výhody šťávy z lisu za studena jsou významné, od zlepšení energie a nálady po lepší mozkové funkce a duševní jasnost. Šťávy lisované za studena, které jsou schopny dodat kilo ovoce a zeleniny do vašeho systému v jediné láhvi (spolu se všemi jejich doprovodnými živinami), si v posledních letech vysloužily skvělou pověst.

Pomocí džusů lisovaných za studena se můžete vypořádat s problémy, jako je oxidační stres , zvýšením příjmu antioxidantů a dostat do svého systému více nezbytných vitamínů a minerálů pro zlepšení celkového zdraví.

Otázkou je, proč je za studena lisovaná šťáva tak prospěšná a jak se liší od pouhého pití velkého množství tradičních džusů z obchodu?

Co je to vlastně za studena lisovaná šťáva?

Za studena lisovaná šťáva není totéž jako čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva, kterou dostanete v obchodě s potravinami, nebo šťávy, které si můžete vyrobit doma v mixéru. Hlavním prodejním argumentem za studena lisované šťávy je specifická použitá metoda odšťavňování, která zachovává více živin a balí více produktů do jedné malé lahvičky. Šťáva lisovaná za studena se používá se speciálním odšťavňovačem, který využívá mechanismus pomalého rozmělňování a technologii hydraulického lisu.

Alternativně šťáva, kterou si ráno připravíte jako alternativa ke své každodenní kávě, obvykle pochází z odstředivého odšťavňovače, který využívá rychle rotující místo k sekání produktu a extrakci tekutiny. Kovové nože v odstředivém odšťavňovači se točí neuvěřitelnou rychlostí a generují teplo, které může poškodit enzymy v ovoci a zelenině.

Rychlé odstřeďování v odstředivém odšťavňovači také umožňuje pronikání vzduchu do směsi, oxiduje šťávu a dále rozkládá živiny. Za studena lisovaná šťáva je lepší metodou odšťavňování, protože zachovává více živin v ovoci a zelenině použitých k výrobě šťávy. Proto je jednou z klíčových výhod za studena lisované šťávy to, že její pití poskytuje vašemu tělu životně důležité živiny v mnohem významnějším množství než běžné šťávy.

Šťávy lisované za studena mohou poskytnout nejvyšší možnou hladinu živin. Avšak na rozdíl od pevných potravin, jejichž zpracování a vstřebání vyžaduje čas, džusy lisované za studena vám poskytují výhody v podobě mnohem rychlejší konzumace těchto živin a s menšími nároky na trávicí systém.

Jednou z mála nevýhod pití za studena lisované šťávy namísto konzumace ekvivalentního počtu kilogramů zeleniny a ovoce v láhvi je, že šťáva obsahuje méně vlákniny než celá produkce, takže vám chybí některé trávicí výhody. Ovocné šťávy mají navíc pravděpodobně vyšší glykemický index, což může být problematické pro lidi s cukrovkou.

Výhody za studena lisované šťávy

Vitamíny a minerály jsou životně důležité pro dobré zdraví. Čím více těchto živin dokážete do svého systému dostat, tím lépe bude vaše tělo fungovat. Bohužel může být velmi obtížné konzumovat správné živiny pouze prostřednictvím pečlivě naplánovaných jídel.

Jednou z hlavních výhod za studena lisované šťávy je to, že nám umožňuje výrazně zvýšit počet základních živin, které konzumujeme, aniž bychom museli jíst nadměrné množství náplně.

Není tak snadné sníst několik kilo zeleniny a ovoce na jedno posezení. Ale co když je všechna tato zelenina a ovoce v jedné snadno pitelné láhvi za studena lisované šťávy? Najednou je dostat tyto životně důležité živiny do vašeho systému mnohem rychlejší, jednodušší a pohodlnější.

Recepty za studena lisované šťávy jsou často zaměřeny na posílení imunity a zdraví a nevyvíjejí na vaše tělo takový tlak na trávení jako standardní salát nebo mísa zeleniny.

Šťávy lisované za studena obvykle obsahují cenné základní živiny, jako jsou:

  • Vitamin B: Vitamin B je nezbytný pro posílení soustředění, nálady a imunity. Za studena lisovaná šťáva obsahující potraviny s vysokým obsahem vitamínu B, včetně mrkve, banánů a špenátu, si můžete dodat zdravou energii.
  • Vitamín A: Zásadní pro zdravý zrak, silnou imunitu a snížené riziko akné, vitamín A může dostat vaše tělo a pokožku zpět do skvělé kondice. Mezi skvělé ingredience za studena lisované šťávy pro vitamín A patří brokolice, tykev a kapusta.
  • Vitamin C: Vitamin C je nezbytný pro řadu tělesných funkcí. Pomáhá zlepšovat imunitu a zároveň podporuje tvorbu kolagenu pro zdravou pokožku. Vitamin C je běžný v jahodách, paprikách, růžičkové kapustě, černém rybízu a citrusových plodech.
  • Vitamin K: Silný nástroj pro udržení zdravých kostí, napomáhá hojení ran a podporuje srážení krve, vitamin K je skvělým doplňkem jakékoli šťávy lisované za studena. Tuto látku najdete v kapustě, špenátu a brokolici.
  • Draslík: Nezbytný pro kardiovaskulární zdraví, draslík pomáhá regulovat činnost srdečního svalu a krevní tlak. Šťávu lisovanou za studena můžete doplnit draslíkem pomocí přísad, jako jsou meruňky, grapefruity a dokonce i sladké brambory.
  • Folate: Rozhodující pro vývoj zdravého plodu během těhotenství, Folate může také pomoci s podporou silnějšího vývoje buněk v celém těle. Folát lze snadno najít v citrusových plodech, listové zelenině, jako je kapusta a řepa.

Šťávy lisované za studena jsou v podstatě přeplňovanou dávkou živin a vitamínů dodávanou přímo do částí vašeho těla, které to nejvíce potřebují. V některých případech vám pár doušků za studena lisované šťávy okamžitě dodá pocit lepší energie.

Proto další z výhod za studena lisované šťávy je to, že zlepšuje duševní a fyzickou energii.

Co by pro vás mohlo udělat pití džusu lisovaného za studena?

I když je nutná další studie o výhodách odšťavňování lisovaného za studena , výzkum naznačuje, že by to pro lidi mohl být účinný způsob, jak do svého systému dostat více živin, které potřebují. Odšťavňování za studena vám v podstatě umožňuje očistit tělo zevnitř, aniž byste museli trávit pevné potraviny od začátku.

Ve skutečnosti je jednou z hlavních výhod za studena lisované šťávy její schopnost pomoci vám jít na „očistu“.

Další výhodou je, že pokud si za studena lisované šťávy vyrábíte sami nebo je kupujete od správného dodavatele, měli byste být schopni zajistit, že ve šťávách lisovaných za studena nejsou žádné přidané cukry nebo konzervační látky, které by mohly snížit jejich přínos.

Pravidelné pití za studena lisovaných šťáv vám může pomoci s:

Zlepšená funkce mozku (kognitivní zdraví)

Za studena lisovaná šťáva se správnými vitamíny, jako je vitamín B, může zlepšit mozkové funkce a duševní jasnost. Mnoho lidí uvádí , že se například po pití za studena lisované šťávy lépe soustředí a koncentrují . Jednou z výhod za studena lisované šťávy je její schopnost zlepšit produktivitu tím, že podpoří mozek a zlepší duševní bdělost.

Přístup k rostlinným polyfenolům v syrové zelenině je také vynikající pro boj proti oxidativnímu poškození spojenému s kognitivními stavy, jako je Alzheimerova choroba.

Jako další bonus vám mohou zeleninové a ovocné výtažky v za studena lisovaných šťávách pomoci zlepšit náladu a zlepšit duševní jasnost a zároveň chránit váš mozek a tělo před dopadem stresu. A co víc, budete moci zvýšit svou hydrataci pravidelnou šťávou, která je prospěšná pro udržení mozku v dobré kondici. Jen nezapomeňte pít spolu se šťávou hodně vody.

Více antioxidantů a lepší hydratace

Šťávy lisované za studena jsou ideální pro každého , kdo se obává oxidativního stresu , umožňují přístup k vysokým koncentracím antioxidantů, které pomáhají chránit vaše tělo před volnými radikály. Volba za studena lisovaných šťáv s tmavě zbarveným ovocem a zeleninou je často zvláště výhodná, pokud se zajímáte o antioxidanty.

Další výhodou je, že se budete moci zásobit více vlhkostí, což může pomoci zlepšit váš imunitní systém a pomoci s vyplavováním toxinů z těla.

Splnění požadovaných potřeb živin

Někteří z nás potřebují více určitých látek než jiní. Šťáva lisovaná za studena vám může pomoci zvýšit množství specifických živin, které pravidelně dostáváte do vašeho systému, bez hrozby přibírání na váze nebo gastrointestinálních problémů.

Obecně platí, že za studena lisovaná šťáva by vám měla pomoci splnit doporučené denní požadavky na různé živiny včetně vitamínu A, B, C, K a dalších.

Potenciální ztráta hmotnosti

Ovocné a zeleninové šťávy vyrobené bez přidaných cukrů mohou pomoci zlepšit úsilí o hubnutí snížením touhy vašeho těla po dalších živinách. Klíčem k úspěchu je ujistit se, že kontrolujete hladinu kalorií a přírodních cukrů ve všech za studena lisovaných šťávách, které pijete.

Čerstvé šťávy mohou také poskytnout vašemu tělu více energie, aby vás udržely v pohybu déle, když pracujete na cvičebních rutinách, abyste zhubnuli. Ovocný džus před tréninkem vám může dodat sílu a vytrvalost, kterou potřebujete k dosažení svých fitness cílů.

Ochrana před nemocemi

Dát si pauzu od pevných potravin a dát si extra dávku živin může dodat každé části vašeho těla tolik potřebnou vzpruhu. Ovocné a zeleninové šťávy lisované za studena mohou posílit váš imunitní systém, pomoci chránit vaše srdce před kardiovaskulárními chorobami a bojovat proti cholesterolu.

V některých případech mohou za studena lisované šťávy dokonce pomoci s ochranou proti problémům včetně cukrovky. Je však důležité ujistit se, že vybíráte správné ingredience ke kontrole hladiny cukru v krvi. Pokud hledáte za studena lisované šťávy jako způsob, jak se chránit před různými druhy onemocnění, zvažte prozkoumání výhod konkrétních složek, jako je vitamín A, E nebo K.

Výběr správného džusu lisovaného za studena

Odšťavňování lisované za studena nabízí lidem z jakéhokoli prostředí skvělý způsob, jak do své rutiny dostat více základních vitamínů a minerálů. Díky džusům lisovaným za studena můžete denně přistupovat ke zdravým a výživným potravinám, aniž byste po svém těle požadovali, aby strávilo obrovské množství produktů.

Pro dosažení nejlepších výsledků ze za studena lisované šťávy je samozřejmě důležité pečlivě zvážit přísady. Různí lidé budou mít různé potřeby, pokud jde o živiny a minerály v za studena lisovaných šťávách. Kromě toho stojí za to podívat se na cukry a kalorie navíc v určitých džusech, abyste se vyhnuli zničení vaší strategie řízení hmotnosti.

Vyberte si za studena lisované džusy správně a budete mít prospěch ze všech výhod přeplňované láhve extra živin.

Nejlepší je důkladně prozkoumat odšťavňovač lisovaný za studena ve vašem okolí a vybrat si odšťavňovač, který používá organické produkty.