Výhody kolagenových doplňků

Mnoho lidí mluví o doplňcích kolagenu, když diskutuje o krocích, které podnikají v boji proti stárnutí pokožky. Kolagen je protein, který hraje roli v mladistvém a plném vzhledu vaší pokožky. Kolagen je jedním z hlavních stavebních kamenů naší kůže a nachází se také v našich šlachách, kostech a vazech. Podpůrná struktura vaší pokožky je z velké části tvořena tímto životně důležitým proteinem. Dodává vaší pleti pružnost, podporu, strukturu a mladistvější vzhled.

Nejsou to však jen výhody pro pokožku, které lze získat užíváním kolagenových doplňků. Ti, kteří chtějí zlepšit nebo podpořit zdraví svých vlasů, nehtů, kůže, kloubů, kostí a dokonce i zdraví srdce, se mohou poohlédnout po suplementaci kolagenu.

Můžete denně užívat kolagenový doplněk nebo přidat balíček kolagenového prášku do ranního smoothie, džusu nebo kávy.

Proč lidé potřebují doplňky kolagenu?

Jak stárnete, kolagen se začne vyčerpávat. Vaše genetika může ovlivnit, jak rychle k této degradaci kolagenu dojde. Podívejte se na svou genetickou zprávu o pleti CircleDNA a zjistěte své genetické kožní vlastnosti, včetně toho, zda máte mladší věk pleti.

Není to však jen stárnutí nebo vaše geny, co způsobuje ztrátu kolagenu. Vystavení se znečišťujícím látkám, slunečnímu záření, kouření cigaret a špatné stravě mohou způsobit tvorbu volných radikálů, které urychlují rozklad kolagenu. Naštěstí existují kolagenové doplňky, které můžete užívat.

Výhody užívání kolagenových doplňků

Užívání kolagenových doplňků může nabídnout řadu zdravotních a kosmetických výhod. Vždy je nejlepší promluvit si s lékařem, než začnete z jakéhokoli důvodu užívat jakékoli doplňky. Obecně je užívání kolagenových doplňků bezpečné.

Kolagenové doplňky se obvykle dodávají v práškové formě a mnoho lidí přidává balíček práškového kolagenu do svého ranního smoothie.

Níže jsou uvedeny některé z výhod užívání kolagenových doplňků:

Výhody proti stárnutí a lepší zdraví pokožky

Kolagen je kritickou složkou vaší pokožky, která je zodpovědná za pevnost, pružnost a hydrataci pokožky. S přibývajícím věkem může ztráta kolagenu ve vaší pokožce vést k suchosti a vráskám . Užívání doplňků s kolagenem však může zpomalit stárnutí a minimalizovat vrásky.

Přehled 19 studií zjistil, že 95 % žen ve věku od 20 do 70 let zjistilo, že užívání hydrolyzovaného kolagenu pomohlo zlepšit vrásky, hydrataci a pružnost. Tyto doplňky fungují tak, že pomáhají stimulovat tělo k vlastní produkci kolagenu.

Existuje také řada neoficiálních tvrzení, že kolagenové doplňky mohou pomoci s minimalizací kožních onemocnění, jako je akné, ale existují omezené vědecké důkazy, které to podporují.

Lepší zdraví kloubů a kostí

Kromě podpory zdraví pokožky kolagen také pomáhá udržovat chrupavku mezi vašimi klouby. Jak se hladina kolagenu s věkem snižuje, zvyšuje se riziko degenerativních poruch včetně osteoartrózy .

Kolagenové doplňky mohou pomoci minimalizovat ztuhlost a nepohodlí způsobené vyčerpáním kolagenu. Vědci se domnívají, že kolagen z doplňků se může hromadit v chrupavce a stimulovat produkci kolagenu vnitřně.

Za zmínku také stojí, že vaše kosti obsahují značné množství kolagenu. Jak se kolagen ve vašem těle s věkem zhoršuje, vaše kostní hmota může také klesat.

Podle studií by kolagenové doplňky mohly být vynikajícím nástrojem pro inhibici rozpadu kostí . Často se tato látka používá spolu s doplňky vápníku a jinými léky určenými k podpoře pokračující pevnosti kostí.

Svalová hmota

Jako nejhojnější z bílkovin v těle je kolagen rozhodující pro tvorbu kosterního svalstva. Studie naznačují, že kolagenové doplňky mohou pomoci zlepšit svalovou hmotu u lidí se sarkopenií. Jedna zpráva zjistila, že muži, kteří užívali 15 g kolagenu , když se účastnili pravidelného cvičení proteinu po dobu 12 týdnů, získali výrazně více svalů než jejich vrstevníci.

Vědci se domnívají, že doplňkový kolagen může pomoci zvýšit syntézu různých svalových proteinů, jako je kreatin, a také stimulovat růst svalů po cvičení.

Vědci však také tvrdí, že kolagenový protein není nutně účinnější než syrovátkový protein pro budování síly, protože kolagen má nízký obsah různých aminokyselin, jako je leucin.

Zdraví srdce

Vědci se domnívají, že kolagenové doplňky mohou být také zásadní při snižování rizika srdečních onemocnění. Koneckonců, kolagen je zodpovědný za poskytování struktury tepnám, které vedou krev z vašeho srdce. Nedostatek kolagenu může způsobit, že tepny budou méně pružné, což vede k ateroskleróze.

V jedné studii trvající 6 měsíců dospělí užívající 16 gramů kolagenu denně zaznamenali významné snížení míry tuhosti tepen. Hladiny HDL cholesterolu u pacientů v této studii také vzrostly přibližně o 6 %.

Protože HDL je cenným faktorem při snižování rizika srdečních onemocnění, dále zvyšuje potenciál kolagenu pro ochranu srdce.

Další výhody kolagenových doplňků

Kromě různých výhod uvedených výše jsou kolagenové doplňky také zkoumány pro řadu dalších výhod. Například existuje mnoho skupin, které věří, že užívání kolagenu může zvýšit pevnost nehtů a vlasů , což jim umožní růst déle .

Kolagen je také spojován se zdravím střev , přičemž někteří odborníci naznačují, že látka může být vhodná pro léčbu syndromu prosakujícího střeva. Někteří zastánci dokonce věří, že kolagenové doplňky mohou podporovat rychlejší metabolický výkon a hubnutí, ale zatím neexistují žádné studie, které by tato tvrzení podpořily.

Je pozoruhodné, že kolagenové doplňky jsou také obecně dobře tolerovány většinou lidí, s velmi málo hlášenými vedlejšími účinky. Některé doplňky však budou vyrobeny ze zdrojů běžných potravinových alergenů , jako jsou korýši a vejce, takže při výběru doplňků musíte být opatrní.

Někteří pacienti také uvádějí vedlejší účinky, jako je nadýmání a nevolnost při užívání kolagenových doplňků, spolu s pálením žáhy nebo pocitem plnosti. V těchto případech je však obtížné zjistit, zda vedlejší účinky přímo souvisely s kolagenem.

Sečteno a podtrženo

Kromě užívání kolagenových doplňků můžete také jíst více potravin bohatých na kolagen, abyste zvýšili svůj kolagen. Které potraviny jsou dobrým zdrojem kolagenu? Kolagen se často nachází v pojivových tkáních zvířat, takže potraviny jako kostní vývar, vepřová kůže, kuřecí kůže, hovězí maso a ryby jsou vynikajícími zdroji kolagenu . Protože vaše tělo produkuje kolagen přirozeně z aminokyselin, můžete se také ujistit, že podporujete produkci kolagenu tím, že budete jíst hodně bílkovin s fazolemi, vejci, rybami a drůbeží.

Pokud užíváte kolagenové doplňky a zároveň jíte více potravin, které jsou dobrými zdroji kolagenu, měli byste začít sklízet přínosy kolagenu pro zdraví a krásu dříve, než se nadějete.