8 škodlivých ingrediencí nalezených v deodorantu

Když jste v obchodě a vybíráte deodorant, vždy existuje spousta možností. Různé značky, různé vůně a mnoho lidí dělá tu chybu, že vybírají svůj deodorant na základě vůně, kterou mají nejraději, nebo značky, kterou mají nejraději.

Bohužel, co si mnoho lidí neuvědomuje, je to, že to správné, co hledat u deodorantu, je ve skutečnosti to, zda se jedná o přírodní deodorant či nikoli .

Pokud si v drogerii koupíte běžný antiperspirant, který není přírodním a netoxickým deodorantem, vystavujete se zbytečnému riziku. Vystavujete se toxickým chemikáliím a škodlivým složkám, které se běžně vyskytují v běžných tyčinkách deodorantu.

Jednou z hlavních výhod používání přírodního deodorantu je, že se nemusíte obávat rizika těchto škodlivých složek. Čtení etikety s přísadami na deodorantu před jeho nákupem je nutností, ale nejlepší je koupit si přírodní deodorant ve specializovaném obchodě nebo si jej objednat online. Zde je několik příkladů kvalitních přírodních deodorantů bez obsahu hliníku .

Následující složky, které se nacházejí v běžném deodorantu, jsou důvodem k obavám:

1. Hliník

Hliník je kov, který je běžně součástí deodorantů a antiperspirantů, pokud není výslovně uvedeno, že jde o deodorant bez hliníku. Hliníkové soli ucpávají potní žlázy a zabraňují jim vynořovat se do pórů, proto je tato složka přidána. Hliník však podporuje nestabilitu buněčného genomu , což znamená, že podporuje mutaci buněk, což by mohlo zvýšit sklon k růstu nádoru. Kromě toho Dr. Benjamin Chan říká, že hliník je znepokojivý, pokud máte sníženou funkci ledvin, protože vaše ledviny filtrují přebytečný hliník z deodorantů a kosmetiky, který se vstřebává kůží. Navíc poznamenává, že hliník by mohl zvýšit riziko onemocnění kostí a demence.

2. Triclosan

Mnoho deodorantů obsahuje triclosan, protože údajně zabíjí bakterie způsobující tělesný zápach. Studie však naznačují, že triclosan narušuje endokrinní systém tím, že napodobuje hormony a zasahuje do jejich signálů. Kromě toho jsou antibakteriální chemikálie také spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Vzhledem k tomu, že mnoho údajů poukazuje na potenciální zdravotní problémy s používáním triclosanu, FDA jej zakázal pro použití v mýdlech na ruce. Bohužel FDA stále povoluje použití triclosanu pro produkty, jako jsou deodoranty, protože se údajně dodávají v menších množstvích.

3. Ftaláty

To je běžná složka v produktech osobní péče, jako jsou deodoranty, protože pomáhá při vytváření pružnějšího a poddajnějšího konečného produktu. Používá se také k prodloužení životnosti vonných látek obsažených v produktu. Stejně jako triclosan by však tato chemikálie mohla narušit endokrinní funkci, zejména u mužů. Kromě toho by časná expozice ftalátům mohla ovlivnit reprodukční zdraví žen, což by mohlo mít za následek předčasný nástup puberty a zvýšené riziko rakoviny prsu v pozdějších letech.

4. Parabeny

Tyto chemikálie se obvykle používají ve spojení s jinými chemikáliemi pro účely konzervace. Působí jako konzervační látky v produktech osobní péče, zabraňují růstu hub, plísní, kvasinek a bakterií. Parabeny se však bohužel mohly absorbovat přes póry. Studie bohužel potvrzují , že parabeny se vydávají za hormony a jsou dobrým napodobovačem estrogenu a nadměrné vystavení tomu je spojeno s rakovinou prsu. FDA však stále povoluje parabeny, protože množství obsažené v produktech pro osobní péči a kosmetiku je slabé a minimální, takže testeři tvrdí, že nestačí k tomu, aby vyústily v rakovinu prsu.

5. Umělé vůně

Když se podíváte na poličku s deodoranty v potravinách, všimnete si, že každá značka přichází s vlastní jedinečnou vůní. Je smutné, že vůně není přímočará a obvykle obsahuje mnoho surovin. Vzhledem k tomu, že vůně je obchodním tajemstvím, které činí produkt jedinečným, většina značek nezveřejňuje, jaké konkrétní složky jsou. Nezveřejňování tedy znamená, že nemáte ponětí, co tyto suroviny jsou a jak by mohly ovlivnit vaše zdraví. Některé společnosti vyjadřují obecné termíny jako syntetické pižmo, které je rovněž předmětem zájmu.

6. Diethanolamin

Pokud si přečtete svůj seznam složek deodorantu, můžete najít tuto diethanolaminovou sloučeninu, někdy zkrácenou jako DEA. Buďte opatrní při jeho používání, protože je spojen s rakovinou. Při výrobě diethanolaminu produkt prochází ethoxylací, která pak uvolňuje vedlejší produkt nazývaný dioxan, známý karcinogen.

7. Butan a izobutan

Pokud používáte aerosolové nebo sprejové deodoranty, můžete najít tyto dva plyny, protože jsou hnacími plyny, díky nimž váš sprej funguje. Tyto dva jsou toxické produkty, které jsou spojeny s rakovinou. Byly zakázány Kanadou a Evropskou unií, ale USA a další země zatím omezení nezavedly.

8. Propylenglykol

Tato chemikálie je zodpovědná za to, že dává deodorantové tyčince její pevný tvar a pevnou strukturu. Někteří lidé však mají na tuto přísadu alergickou reakci, která má za následek zanícení nebo svědění kůže.

Přechod na přírodní deodoranty: Sečteno a podtrženo

Přírodní deodoranty nemusí vydržet tak dlouho nebo být tak účinné jako antiperspiranty z drogerie, ale stále fungují.

Pro přirozenou absorpci potu jsou některé přírodní deodoranty formulovány s aktivním uhlím, což je složka známá pro svou schopnost absorbovat bakterie a toxiny. To zahrnuje bakterie, které způsobují tělesný zápach.

Aby přírodní deodoranty voněly, přidávají se další přírodní složky.