5 použití pro Tea Tree Oil v péči o pleť

Tea tree oil může pomoci eliminovat plísně a bakterie, jako jsou ty, které způsobují zápach, takže je oblíbenou složkou produktů pro váš obličej a tělo.

Co je Tea Tree Oil?

Olej z čajovníku, známý také jako melaleukový olej, je esenciální olej používaný v péči o pleť a zdravotní péči, stejně jako v domácích lécích díky svým hlášeným léčivým vlastnostem. Olej se destiluje z listů australské rostliny Melaleuca alternifolia .

Tea Tree Oil v péči o pleť

Díky svým antibakteriálním, antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem je čajovníkový olej složkou řady kosmetických produktů, od pleťových vod po šampony. Zde je více produktů, ve kterých běžně najdete tea tree olej:

  • Čisticí prostředek : Tea tree oil je běžnou složkou při mytí obličeje, zejména těch, které jsou formulovány pro mastnou pleť nebo pleť náchylnou k akné, kvůli jeho antimikrobiálním vlastnostem. O esenciálním oleji se také předpokládá, že zklidňuje zánět kůže.
  • Deodorant : Má se za to, že esenciální olej z čajovníku reguluje bakterie způsobující tělesný zápach, takže jej lze nalézt v mnoha přírodních deodorantech.
  • Lotion : Existují určité důkazy, že olej ze stromu kůže zlepšil kožní stavy, jako je ekzém a lupénka, díky pravidelné místní aplikaci oleje z čajovníku. Najdete ho jako přísadu v některých léčivých pleťových krémech, nebo si můžete vyrobit svůj vlastní krém přidáním pár kapek tea tree oleje na ruce nebo pleťové mléko.
  • Šampon : Některé typy lupů (množství odumřelé kůže na pokožce hlavy) jsou způsobeny houbou malassezia, takže antifungální vlastnosti šamponu s čajovníkovým olejem a doplňkového kondicionéru mohou pomoci zmírnit lupy, pokud je olej součástí vašeho šamponu. Jeho antibakteriální vlastnosti mohou pomoci odstranit i jiné formy lupů.

5 použití Tea Tree Oil

Tea tree oil může být přirozeným lékem na drobné kožní stavy, když jej aplikujete lokálně. Zde je několik způsobů, jak můžete použít tea tree olej na kůži:

1. Ke snížení akné : O oleji z čajovníku se věří, že snižuje skvrny a pupínky. Studie ukázaly, že výsledky s tea tree olejem jsou podobné těm, které zahrnují použití antibakteriálního činidla benzoylperoxidu a lepší než výsledky zahrnující placebo.

2. Odpuzování hmyzu : Výzkum ukazuje, že olej z čajovníku vám může pomoci vyhnout se bodnutí hmyzem, včetně komárů, pokud je aplikován hojně. Domácí repelent proti hmyzu si můžete vyrobit tak, že zkombinujete vodu s tea tree olejem, levandulovým olejem, mátovým olejem, eukalyptem a dalšími esenciálními oleji ve spreji a nastříkáte je přímo na pokožku.

3. Pro zklidnění atletické nohy : Také známá jako tinea pedis, atletická noha je plísňová infekce, která způsobuje suchost a svědění nohou. Tea tree oil může zlepšit příznaky v postižené oblasti.

4. K léčbě drobných řezných ran : Zatímco byste neměli mazat tea tree olej na velké kožní léze nebo kožní infekce, zředěný tea tree olej se používá jako léčba povrchových škrábanců, protože má antiseptické a antivirové vlastnosti.

5. Léčba plísně nehtů : Roztok obsahující 50 procent oleje z čajovníku lze aplikovat kapátkem přímo na plíseň na nehtech. Antifungální vlastnosti oleje z čajovníku mohou snížit závažnost plísně nehtů na nohou (onychomykóza).

Před použitím tea tree oleje k léčbě kožních onemocnění vždy požádejte svého lékaře o lékařskou pomoc, i když je esenciální olej volně prodejný.

Bezpečnostní tipy pro používání esenciálního oleje Tea Tree

Použití oleje z čajovníku je relativně bezpečné, nicméně existují vedlejší účinky a obecná opatření, o kterých je třeba vědět.

  • Ředění : Neaplikujte 100% tea tree olej přímo na pokožku, protože neředěný olej může způsobit vysušení a podráždění. Zřeďte čajovníkový olej neutrálním nosným olejem, jako je kokosový olej, jojobový olej, olivový olej nebo mandlový olej, abyste působili proti vysušujícím účinkům a působili jako zvlhčovač.
  • Test : Před pravidelným používáním esenciálního oleje proveďte náplastový test na kůži, abyste měli lepší představu o tom, jak může ovlivnit vaši pokožku.
  • Vyhněte se požití : Toxicita oleje z čajovníku znamená, že byste se měli vyvarovat požití oleje z čajovníku – může být jedovatý jak pro lidi, tak pro domácí mazlíčky. Pokud vy nebo zvíře spolknete olej, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc nebo kontaktujte toxikologickou organizaci.
  • Zkontrolujte příznaky : Okamžitě přestaňte používat olej z čajovníku, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky, jako je podráždění kůže, těžká suchost kůže, kožní léze nebo alergická kožní vyrážka (kontaktní dermatitida).

Před zahájením nového režimu péče o pleť

Jednotlivci pociťují různé úrovně citlivosti na složky obsažené v různých produktech péče o pleť. Abyste předešli nežádoucím reakcím, poraďte se před aplikací nového přípravku na pokožku s dermatologem. Tento článek je určen pouze pro vzdělávací a informační účely a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.